ترس و حرص در بورس و بازارهای مالی

ترس و حرص در بورس و بازارهای مالی

ترس و حرص: قوی تر از راه حلهای طولانی مدت

احساس ذاتی انسان شاید بزرگترین دشمن سرمایه گذاری موفق باشند.

اما چه شما یک سرمایه گذار بلند مدت باشید و چه یک معامله گر روزانه ، یک رویکرد منضبط در تجارت مهمترین کلید سودآوری برای شماست .

شما باید برای هر معامله یک برنامه معاملاتی داشته باشید و باید دقیقا بدانید درچه سطحی سهام خود را بفروشید .

دانستن #زمان خروج از معامله خیلی مهمتر از زمان ورود به آن است.

گاهی اوقات شما دقیقا می دانید چه زمانی باید سود را برداشت کرده یا چه موقع مانع ضرر بیشتر معامله بشوید ، اما وقتی سهام حرکتهای سریعی دارد، احساساتی مانند #ترس و #حرص موجب گمراهی شما خواهند شد و بر تصمیمات منطقی شما تاثیر می گذارند.

۷٫ بازارها: وقتی گسترده هستند قوی تر، و وقتی محدود هستند ضعیف تر میشوند

اگرچه از تمرکز روی میانگین شاخص های محبوب می توان اطلاعات خوبی بدست آورد، قدرت حرکت در بازار از طریق قدرت اساسی بازار به طور کلی مشخص می شود.
بنابراین میانگین های گسترده تر قدرت بیشتری در بازار دارند.
دنبال کردن برخی شاخص های بازار می تواند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهد.
در نظر بگیرید که از شاخص Wilshire 5000 یا برخی از شاخص های Russell برای درک بهتر سلامتی هر حرکت بازار استفاده کنید.

شاخص Wilshire 5000 از تقریباً ۶،۸۰۰ شرکت مستقر در ایالات متحده تشکیل شده است که در بورس آمریکا معامله می شوند و قیمت گذاری آنها در دسترس عموم است.
شاخص های راسل مانند Russell 1000 و Russell 3000 توسط مارکت کپ سنجیده می شوند و همچنین برخی اطلاعات بازار بورس را به سرمایه گذار ارائه می دهند.

۸٫ بازار نزولی سه مرحله دارد

متخصصین بازار الگوهای متداول را در عملکرد بازارهای نزولی و صعودی پیدا می کنند.
الگوی بازار نزولی بطور معمول، همانطور که در اینجا شرح داده ، با یک فروش شدید آغاز میشود. در بازار نزولی (bearish) ، قیمت ها ۲۰٪ یا بیشتر کاهش می یابد.
در اکثر موارد، این کاهش قیمت شاخصهای کلی را نیز دربرمی گیرد. این نوع بازار به طور کلی نتیجه فعالیت اقتصادی ضعیف یا کند است.

سپس مرحله بعد که به آن #صف آرایی نادان ها گفته می شود.

سرمایه گذاران با مشاهده جهش صعودی جذب بازار می شوند ، اما این جهش خیلی زود به یک اصلاح شدید و برگشت به حالت قبل تبدیل خواهد شد.

اما این نادان ها چه کسانی هستند؟ سرمایه گذاران.

به این دلیل به آنها نادان گفته می شود که در #اوج قیمت دارایی را خریداری کرده و در نهایت با افت قیمت شدید مجبور به فروش آن میشوند.

#آخرین مرحله از بازار نزولی ، سنگین و شکنجه‌کننده است تا جایی که ارزیابی منطقی تر و حالت کلی #افسردگی در مورد سرمایه گذاری بر بازار حاکم می شود.

۹٫ مراقب کارشناس ها و پیش بینی ها باشید

این #جادو نیست. وقتی هرکسی که مایل به خرید است ، خرید کرده ، و تمام خریداران تمام شده اند ،خریدار دیگری در بازار وجود ندارد. در این مرحله ، بازار باید پایین بیاید.
( به نظرم در #بورس تهران فعلا خریدار جدیدی نیست )

به همین ترتیب ، وقتی هرکسی که می خواهد بفروشد ، فروش کرده،هیچ فروشنده دیگری باقی نمی ماند.

بنابراین وقتی کارشناسان بازار و پیش بینی ها به شما می گویند که بفروشید ، بفروشید – یا بخرید ، بخرید – حتما بدانید که همه در حال پرش روی آن باند هستند ، به حدی که دیگر چیزی برای فروش یا خرید وجود ندارد.

و دقیقا زمانی که مطابق گفته های کارشناسان اقدام به خرید یا فروش می کنید ، احتمالاً اتفاق دیگری رخ خواهد داد.

۱۰٫ بازارهای صعودی جالب تر از بازارهای نزولی هستند

اکثر معامله گران بازارهای صعودی را بیشتر دوست دارند زیرا قیمت ها در این دوره افزایش می یابند.
چه کسی عاشق دیدن افزایش سودهایش نیست؟
خب ، مگر اینکه معامله شما فروش استقراضی باشد.
#فروش استقراضی یعنی معامله گر یک دارایی را به فروش می رساند که خود مالک آن نیست.
معامله گرانی که از این استراتژی استفاده می کنند کالا (سکه ، ارز و … ) قرض گرفته شده را به امید کاهش قیمت به فروش میرسانند.
پس از آن فروشنده باید در آینده مبلغ روز کالا را با صاحب کالا تصفیه کند.اخطار:

هدف اصلی ا fxtime.ir آموزش به همراه معرفی و آگاه سازی هموطنان عزیز از اهداف پشت پرده تبلیغ کنندگان فارکس می باشد و در صورتی که از فرد یا شرکت حقیقی یا حقوقی فعال در بازارهای مالی خارجی اعم از فارکس ، بورسهای خارجی و ... در این مقالات نام برده شده. فقط جهت اگاه سازی بوده و این گونه افراد و شرکت ها مجوزهای لازم جهت فعالیت در بازارهای مالی ایران را ندارند و ممکن است سرمایه شما در خطر بلوکه شدن و یا کلاهبرداری قرار گیرد.اخطاریه تا زمان غیر قانونی بودن فعالیت فارکس در ایران معتبر می باشد
دسته‌بندی نشده