سهام و ارز به عنوان پربارده ترین های ۱۳۹۸


تقریبا عموم فعالان اقتصادی که دلبستگی به بازار خاصی ندارند، در مصاحبه های خود از بازار سهام و ارز به عنوان پربارده ترین های ۱۳۹۸ یاد کرده اند.

بازار سهام زمستان نسبتا خوبی داشت و آغاز سال نیز، در بر همان پاشنه چرخید. بازار سهام P.e خود را به سمت اعداد منطقی پیش می برد، تقسیم سودها را در قیمت سهم به مرور لحاظ می کند و نهایتا اثر افزایش نرخ ارز و رویدادهای سیاسی را در خود حل خواهد کرد.

به این چند مورد توجه خاص داشته باشید تا ارتباط بهتری با نوسانات بازار پیدا کنید:

۱) کاهش سود بانکی، امکان محاسبه دقیق تر سود و درک بهتر شرایط سیاسی باعث شده تا P.e بازار به سمت اعداد منطقی حرکت کند و مسیر صعودی با شیب ملایم بگیرد.

۲) افزایش مقدار فروش شرکت ها در اسفند یک مورد امیدوار کننده و پیشبینی نشده بود که سود تحلیلی را افزایش و فضای منفی ذهن تحلیلگران را شکست.

۳) کند شدن رشد اقتصاد جهانی در کنار توافق احتمالی چین و آمریکا باعث ثبات نسبی قیمت کامودیتی ها می شود. در بازار نفت هم شرایط شورشیان لیبی، تحریم ایران و ونزوئلا قیمت نفت را بالا نگه می دارد.

۴) نرخ ارز در بازار داخلی صعودی است. در سامانه نیما نرخ دلار بین ۹۰۰۰ تا ۱۰۸۰۰ تومان است. شرکت های بزرگ پتروشیمی با نرخ ۹۰۰۰ تومان اما شرکت های کوچک با نرخ های نزدیک به سقف فروش ارز انجام می دهند. بخشی از ارز صادراتی نیز با نرخ بازار آزاد که در سطح ۱۴۰۰۰ تومان است تسعیر می گردد. این مسائل درآمد ارزی شرکت ها را در صورت مالی بالا می برد.

۵) مادامی که اختلاف ۴۰ درصدی بین نرخ نیما و بازار آزاد باشد، بورس کالا داغ می ماند. هر خریدی با دلار ۹۰۰۰ تومانی از بورس کالا حتی اگر در انبار تجار باقی بماند در بلند مدت سود ایجاد می کند لذا بورس کالا پر تقاضا می ماند چون اختلاف نرخ ارز بسیار شدید و به اندازه دورانی است که دلار جهانگیری بر مملکت حاکم بود.

۶) آمریکا خطوط مبادلات ارزی ما را شناخته و آنرا خواهد زد. عراق از روسیه بدتر نباشد، بهتر نیست و برخی به عراق دل خوش کرده اند این دلخوشی به عراق همان دلخوشی به SPV است که رسان ها مکررا آنرا تیتر می کردند و عرض کردن پوچ است. امارات حجم بالای مبادلات مالی داشت و عراق آن کارکرد را برای ما در دور زدن تحریم نخواهد داشت.

۷) آمریکا تلاش می کند تا درگیری اقتصادی را به سمت تنش سیاسی ببرد. در این حالت اروپا نمی تواند طرفدار ایران باقی بماند چون آثار روانی خوبی در سطح جامعه اروپا برای سیاستمداران ندارد. تروریستی اعلام کردن سپاه بخشی از همین نقشه آمریکا برای جدا کردن اروپا از ایران است که موفق عمل خواهد کرد.

۸) کره جنوبی و ژاپن، فقط یک نام هستند، ما با خود ترامپ طرف هستیم. چین هم در دو بخش از ایران نفت خریداری می کند که یک بخش آن خرید نفت را ادامه خواهد داد. به نظر روی خرید ترکیه و چین بتوان حساب کرد لذا درآمد ارزی صادرات نفت بر اساس کمتر از ۸۰۰ هزار بشکه در روز باید محاسبه گردد، این مساله به مرور نرخ ارز را در بازار افزایش خواهد داد.

نتیجه: افزایش ریسک های سیاسی اتفاق خواهد افتاد. نرخ ارز را واقعیت های سیاسی و اقتصادی تعیین می کند و سایر عوامل آنرا فقط اصلاح خواهند کرد. روند ارز صعودی است اما بازار سهام به دلیل تقسیم سود در مجامع یک گام از بازار ارز جلو خواهد بود. اگر فرض کنیم تنش های سیاسی شدت بگیرد، بازار ارز بازدهی بیشتر و اگر تنش های سیاسی در همین حد بماند قطعا بازار سهام بیشترین بازدهی سال ۱۳۹۸ را خواهد داشت. در چنین بازارهایی تعداد معاملات خود را کاهش و دوره نگهداری سهام پر پتانسیل را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *