مدیریت سرمایه در بازار نزولی بورس

دریک بازار نزولی تنها چیزی که باعث می شود در موقعیت مناسب قرار گیرید بحث مدیریت سرمایه است.

یک مثال ساده می زنم کاری هم به روش مارتینگل و امثال آن ندارم.

۱-به هیچ وجه در بازار نزولی به فکر نوسان گیری نیستم.(بورس)
۲-سهام مستعد رشد را انتخاب می کنم که دلایل منفی خوردن آن معاملاتی باشد(مثل جو، تسویه اعتباری، تحلیل اشتباه بازار از اخبار و…).
۳-افق زمانی خودم را مشخص می کنم(میان مدت حداقل ۶ ماهه یا بلند مدت حداقل ۱ ساله). در سهمی میان مدت شما اگر خرید ۳۰۰ داشته باشید حد ضرر را ۲۸۰ گذاشتن دیوانگی است،
۴-جور روانی سهم را رصد می کنم، نسبت خریدار به فروشنده، یا گپ قیمتی عرضه کننده. منظور از گپ قیمتی عرضه کننده این است که برای مثال سرخط فروش یک شخص مقداری سهام در قیمت ۱۲۰ گذاشته است. بلافاصله شخصی دیگر به جای رعایت پیوستگی در قیمت گذاری و گذاشتن قیمت ۱۱۹ سفارش ۱۱۵ می گذارد. این به من می گوید با این جو فشار فروش احتمال اینکه در کف قیمت بتوانم یک سهم را شکار کنم زیاد است. پس هیچ معامله ای انجام نمیدهم تا روند را ببینم. اگر حدسم درست بود و قیمت به کف رسید و صف فروش شد اصلا سفارشی برای خرید وارد نمیکنم تا وضعیت حجمی صف فروش برایم بهتر شفاف شود. نگاه به ساعت می کنم. آیا اول معاملات است؟ اواسط معاملات یا آخر بازار؟ اگر اول و اواسط بازار بودم برای انجام معامله در آن روز صبر میکنم چون نیاز دارم به کسب اطلاعات بیشتر از اطلاعات اما اگر دقایق پایانی بود به هیچ وجه در آن روز معامله ای را انجام نمیدهم.
۵- اگر به این نتیجه رسیدم که جو روانی برای خرید خوب است تنها ۱/۳ از پولی را که برای آن سهم اختصاص داده بودم را خرید میکنم. توجه کنید منظور ۱/۳ سرمایه نیست، بلکه ۱/۳ سرمایه ای که تصمیم داشتم برای آن سهم بگذارم. پس خرید را انجام می دهم.
۶-روز کاری بعد به هیچ وجه ۲/۳ مابقی سرمایه را وارد نمیکنم، حتی اگر نماد صف فروش بود،
۷-صبر میکنم برای شکار بهترین خرید در منفی های بعدی.الان من مالک سهام هستم که اگر رشد کند از دستم نرفته چون مالکش هستم اما اگر ریزش کند ۲/۳ نقد دارم که بتوانم میانگین خرید کم کنم.
۸-کم کردن میانگین خرید در سهامی که از قبل برنامه ریزی برای مدیریت سرمایه روی آن نداشته اید کار اشتباهی است. مثلا ۲۰درصد سرمایه را بدون مدیریت سرمایه به سهمی اختصاص داده اید و حالا که قیمتش ۸ درصد افت کرده بخواهید نقدینگی جدید وارد نماد کنید و این کار اشتباه است.

۹-کم کردن میانگین(در گیر کردن آن ۲/۳ که قبلا گفتم) در قیمت های روانی مشروط است و در جو روانی خوب. منظور از قیمت روانی مشروط این است که شما در ۳۱۰ فولاد را خریداری کرده اید، قیمت روانی ۳۰۰ است، اما چون شما در نزدیکی این قیمت(۳۱۰) خرید کرده اید اشتباه محض است بخواهید در قیمت ۳۰۰ نیز خرید کنید، بلکه قیمت روانی اینجا برای شما معنی ندارد و باید این گزینه رو فعلا مد نظر قرار ندهید. و از قیمت روانی تعدیل شده استفاده کنیم. برای سهم ۳۱۰ تومانی خریداری شده من با رعایت اولویت جو روانی خرید را روی ۲۵۰ منتظر شکارش برای خرید دوم هستم. و در قیمت ۲۲۰ منتظر شکار سوم و حد ضرر را ۱۹۸ می گذارم.
👈 امتحانش رایگان است. شما سهمی با قیمت ۳۱۰ تومان را تا ۲۲۰ مدیریت کرده اید و حد ضرری ۱۹۸ تومانی دارید. آیا واقعا سهم ۳۱۰ تومانی تا ۲۲۰ ریزش خواهد کرد؟ اگر این گونه باشد حتما سهم شما بنیادی نبوده یا مفروضات شما اشتباه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *