آشنایی با صندوق­های سرمایه­ گذاری

بالاترین سود صندوق سرمایه گذاریبهترین صندوق سرمایه گذاری سالصندوق سرمایه گذاری آگاهصندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت بانک کشاورزیصندوق سرمایه گذاری بانک آیندهصندوق سرمایه گذاری بانک پارسیانصندوق سرمایه گذاری بانک پاسارگادصندوقهای سرمایه گذاری معایب صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از مهم ترین انواع شرکت های سرمایه گذاری در جهان است که نقش عمده و موثر در بازارهای مالی ایفا می کنند و از این رو قوانین و مقررات خاصی در کشورهای مختلف بر انها اعمال میشود. صندوق های سرمایه گذاری به با توجه وضعیت سرمایه به دو دسته کلی تقسیم می شود: صندوق های سرمایه گذاری بسته و یک صندوق سرمایه گذاری باز، این نوع به عنوان صندوق سرمایه گذاری مشترک شناخته می شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ( Mutual Funds ) یک موسسه مالی که وجوه حاصل از سرمایه گذاران را در اوراق بهادار سرمایه گذاری میکند، و هر سرمایه گذار در سود یا زیان سرمایه گذاری به نسبت سهم خود شریک است. در واقع، می توان آن را در نظر گرفته به عنوان شرکت جمع آوری پول از افراد مختلف با جمع آوری منابع، به جای سرمایه گذاری به طور مستقیم در سهام یا اوراق مشارکت خاص، خواهد بود که صاحب یک سهم کوچکی از سهام یا اوراق قرضه نمونه کارها. به گفته برخی از مورخان، صندوق سرمایه گذاری مشترک برای اولین بار در سال ۱۸۲۲ در هلند معرفی شد. مطمئنا هیچ توافقی در مورد زمان بندی و مکان دقیق این بودجه وجود ندارد. مفهوم صندوق مشترک در سوئیس در سال ۱۸۴۹ و در اسکاتلند در دهه ۱۹۸۰ معرفی شد. پس از دیدن آن در انگلستان و فرانسه، آن را در ایالات متحده در دهه ۱۸۹۰ معرفی شد، و در دهه ۱۹۲۰ محبوبیت آن به اوج خود رسید. اولین صندوق سرمایه گذاری در سال ۱۹۲۴ در بوستون، ایالات متحده آمریکا تاسیس شد. اولین صندوق متقابل در سال ۱۹۸۶ در ایالات متحده به نام صندوق عمان تاسیس شد. صندوق اعضای صندوق امداد اسلامی در آمریکای شمالی (صندوق ای که درآمد مساجد ایالات متحده را نظارت می کند) را راه اندازی کرد. از آن زمان، در سال ۱۹۸۷، این دو شرکت از قبیل املاک و مستغلات و سرمایه گذاری بین المللی موفق شد، دو Elto Tufiq و الامین، در توسعه صندوق های سرمایه گذاری اسلامی، با تمرکز بر بخش های مختلف. علاوه بر این، آگاهی و تقاضای سرمایه گذاری، مطابق با اصول اسلامی در سراسر جهان، روند ایجاد صندوق های سرمایه گذاری اسلامی را افزایش داده است.

در ایران، صندوق های سرمایه گذاری از سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است. سازمان صادر کننده دارای مجوز برای ایجاد صندوق مشترک، یک سازمان اوراق بهادار است. با توجه به قانون بازار سهام از جمهوری اسلامی ایران (ماده ۱، بند ۲۰)، صندوق سرمایه گذاری است تعریف شرح زیر است: “نهاد یک نهاد مالی که فعالیت اصلی در سرمایه گذاری در اوراق بهادار است، و صاحبان آنها، متناسب با سرمایه گذاری، سود و زیان از شرکای صندوق است. صندوق های سرمایه گذاری است تنها سود حاصل از خرید و فروش اوراق و دریافت مزایای نقدی از اوراق بهادار (مانند سود سهام و یا درآمد حاصل از بهره در اوراق بهادار سهام) و همچنین افزایش ارزش اوراق بهادار در بازار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *