چرا معامله گران نمی توانند در بورس و فارکس موفق شوند

یکی از مهم ترین موضوعاتی که ما پیش از این نیز درمورد آن صحبت کرده ایم این است که معامله گران بخصوص مبتدیان باید بر روی روند معاملاتی خود ( و نه سود) تمرکز کنند.

یک معامله گر خوب و منظم اگر مهارتهای لازم برای رویارویی با سناریوهای مختلف را داشته باشد، همیشه می تواند #احتمالات را به نفع خود تغییر دهد.

اما تبدیل شدن به یک معامله گر خوب به این معنی نیست که چند کتاب ومقاله را مطالعه کرده و سپس به امید سودآوری و کسب تجربه وارد معاملات بشوید.
برخی از معامله گران حتی نمی توانند مشکلات معاملاتی خود را حل کنند چه برسد به اینکه به معامله گر حرفه ای تبدیل بشوند.
اگر چندین ماه یا چندین سال است که با برخی مشکلات معاملاتی دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است علت این مشکلات یکی از سه مورد زیر باشد:

  1. شما برای حل مشکلات خود برنامه مشخصی ندارید.

به یاد داشته باشید که #هدف بدون برنامه فقط یک #آرزو است. شما تصمیمات سال جدید را در مجله معاملاتی خود یادداشت کرده و سپس به راحتی آنها را فراموش کردید و به هیچ کدام عمل نکردید، اما راه حل های مناسب برای رویارویی با مشکلات معاملاتی را نباید پشت گوش بیندازید.

مشکل معاملاتی ما دقیقا چیست؟
آیا برای معاملات خود حد ضرر قرار نمیدهید، یا خیلی زود وارد یک روند می شوید، یا از معاملات موفق خیلی زود خارج می شوید؛ برای رویارویی با این مسائل باید #برنامه_مشخصی داشته باشید.
برنامه ای تنظیم کنید و از همه مراحل مورد نظر خود فهرستی تهیه کنید، هرکدام از این مراحل را در دوره زمانی مشخصی اجرا کنید. برای سنجش میزان موفقیت خود معیارهایی را درنظر بگیرید.

  1. بطور جدی در مورد مشکلات خود فکر نمی کنید
    حتی اگر برنامه مشخص و دقیقی داشته باشید اما این برنامه را بطور آگاهانه در هر معامله خود اجرا نکنید، نمی توانید به اهداف خود دست پیدا کنید.
    برای مثال تصمیم گرفته اید که حجم ترید خود را به جای استفاده از واحدهای ثابت با توجه به موجودی حساب خود تعیین کنید. شما باید قبل از وارد شدن به هر معامله حجم ترید خود را محاسبه کنید. این کار را برای یک هفته بطور مداوم انجام می دهید، اما ناگهان یک فرصت معامله روزانه ظاهر شده و شما این معامله را از دست نداده و مانند سابق از یک واحد ثابت برای حجم معامله خود استفاده می کنید.

احتمالا با خود گفته اید که در معاملات بعدی این کار را تکرار نخواهم کرد. چون در این معامله موفق شده اید فکر می کنید ایرادی ندارد که گاهی از برنامه خود خارج بشوید، و بنابراین در آینده نیز این کار را تکرار خواهید کرد.

این #تقلبهای_کوچک ممکن است در کوتاه مدت تاثیر زیادی بر معاملات شما نداشته باشند، اما نهایتا موجب شکست شما خواهند شد.

  1. میزان پیشرفت خود را مورد بررسی قرار نمی دهید

شاید یکی از رایج ترین دلایل اینکه نمی توانید به مشکلات معاملاتی خود رسیدگی کنید یا به اهداف خود دست پیدا کنید این باشد که برنامه خود را به خوبی اجرا نمی کنید.
درست مانند سرآشپزها باید همه کارهای خود را بر طبق دستورالعمل های موجود انجام بدهید.
تا کنون چه کارهایی انجام داده ای؟ آیا امروز نسبت به چند هفته پیش به هدف خود نزدیک تر هستید؟ کدام عوامل به شما کمک کرده اند و چه عواملی باید مجددا مورد بررسی قرار بگیرند؟ یک مجله تجاری برای این کار بسیار مناسب است.
باید پیشرفت خود را بطور مرتب مورد بازبینی قرار دهید، اینگونه امکان لغزش و بازگشت به #عادتهای_قدیمی وجود نخواهد داشت و همچنین بهتر می توانید اهداف خود را دنبال کنید.

معامله همانند #دو_ماراتن است نه دو سرعت.

باید یاد بگیرید که چگونه بر مشکلات معاملاتی خود غلبه کرده و به اهداف خود دست پیدا کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *