چگونه بروکرهای کلاهبردار و واقعی را شناسایی کنیم


الف) بعضی از مارکت میکرها دو سایت یا بیشتر دارند و حتی مارکت میکرهای بزرگتر رگوله نهادهای معتبری مثل FCA یا ESMA و … هستند ولی معمولا در خاور میانه تریدرها را به سایتهای اصلی وصل نمیکنند که تشخیص این روش یک مقدار حرفه ای است، اگر از نظر تخصصی توانایی دارید قابلیت تشخیص برایتان خواهد داشت.
و چون وصل به LP مورد نظر نبوده اید و کلا معاملات شما به بازار اصلی وصل نبوده و در خود بروکر اتفاق افتاده، هیچ نهادی جوابگوی شما نخواهد بود.

ب) بسیاری از تریدرها همیشه دوست دارند اسپرد یا کمسیون کمتری پرداخت کنند تا سود بیشتری ببرند. در نتیجه برای ارائه دادن اسپرد های کمتر، بین بروکر ها رقابت وجود دارد تا از این طریق مشتری بیشتری جذب کنند. بروکر های مارکت میکر تسلط کاملی بر نحوه تنظیم کردن اسپرد هایشان دارند. حتی ممکن است اسپرد صفر را نیز ارائه دهند. زیرا تصمیم گیری در مورد تمام جوانب کار در اختیار خودشان است. بروکر های ECN/STP تقلبی هم ممکن است چنین کنند. به دلیل این که لیکوئیدیتی پروایدر هایشان تحت کنترل خودشان است.
اما بروکر های ECN/STP واقعی کنترلی بر اسپرد ها ندارند، زیرا این LP ها هستند که اسپرد را تعیین می کنند. ( البته اسپرد حسابهای ecn اسپرد خام بازار است).
این بروکر ها می توانند اسپرد ها را افزایش دهند، اما به هیچ وجه نمی توانند رقم آن را پایین تر از مقدار ارائه شده از سوی LP بیاورند.
به همین جهت، تمام بروکر هایی که اسپرد های ثابت یا صفر ارائه می دهند مارکت میکر هستند. این اولین علامتی است که باید در نظر بگیرید، اسپرد در بازار واقعی فارکس نمی تواند ثابت باشد.

پ) سوئپ هم می تواند به طور کامل تحت کنترل بروکر مارکت میکر باشد. بروکری که حساب بدون سوئپ ارائه دهد حتما مارکت میکر است.
هیچ LP قانونی وجود ندارد که سوئپ اعمال نکند. این یکی از محل های درآمد آنها است.
در جریان باشید در بروکرهای A-Book بسته به LP معتبری که رگوله هستند میتواند swap به میزانهای مختلف در Product های مختلف باشد.

ت) در بعضی از اظهار نظرها حتی سایتهای انگلیسی دیده ام که گفته میشود بروکرهای ecn/stp واقعی و A-Book امکان ارایه لاتهای کمتر از یعنی ۰٫۱ یا ۰٫۰۱ لات را ندارند، صرف مشاهده این نکته به تنهایی برای قضاوت در مورد بروکر کافی نیست چون ممکن است بروکر شما ecn/stp واقعی باشد ولی شما در پلتفرم ترید خود امکان انتخاب حجم لات میکرو را داشته باشید.
نکته بسیار مهم در این حوزه توجه به کانترکت سایر می باشد. چون LP میتواند حجم لات ثبت شده را بر اساس کانترکت سایز مثلا (۱۰۰۰۰۰) تنظیم کرده باشد.
لذا بهتر است اینگونه بگویم که اگر بروکری امکان ثبت حجم لات میکرو یا ماکرو بدهد و کانترکت سایز هم ( ۱۰۰۰) یا (۱۰۰۰۰) باشد، آنگاه مطمئن باشید بروکر شما مارکت میکر یا تقلبی است.

ث) بعضی از مواقع مشاهده می کنید که شما SL یا TP خود را روی یک عدد مشخص تنظیم کرده اید ولی با تاچ شدن آن، پوزیشن شما در عددی بالاتر/پایینتر و با سود یا ضرر کمتر/بیشتر بسته می شود.
این اتفاق زمانی رخ میدهد که سرعت تغییرات فید قیمت بسیار بالاست و با توجه به اینکه پس از تاچ شدن حد سود/ضرر تعریف شده در سیستم تریدر، اطلاعات بلافاصله از بروکر به LP ارسال و‌پس از ثبت و‌ تایید مجددا به بروکر ارسال می گردد. بعضا در همین فاصله چند میلی ثانیه ای، این اختلاف بروز میکند که تصویری از نمونه اتفاق افتاده نیز قبلا ارسال نموده ام و‌ مجددا نیز نمونه هایی ارسال خواهم کرد.
نتیجه: در بروکرهای stp/ecn واقعی این امکان وجود دارد ولی در مارکت میکرها حتما و در تمام مواقع پوزیشن در همان عدد SL یا TP تاچ خواهد شد.

ج) ضریب اهرم ۱:۱۰۰ حداکثر ضریب اهرمی است که لیکوئیدیتی پروایدر های قوی ارائه می دهند. (مخصوصا اتحادیه اروپا و انگلیس) در نتیجه بروکر هایی که ضریب اهرم های بالاتر از این مقدار ارائه می دهند، یکی از نشانه های مارکت میکر بودن یا ECN/STP تقلبی بودن را نشان میدهد.
همچنین بروکر هایی هستند که در آخر هفته ضریب اهرم حساب معاملاتی مشتریان را پایین می آورند. آن ها ادعا می کنند این کار را برای محافظت از سرمایه مشتری انجام می دهند که باید گفت کاملا کلاهبرداری است و دروغ میگویند. آن ها این کار به این منظور انجام میدهند تا اکانت هایی که معاملاتِشان وارد زیان شده و حجم را رعایت نکرده اند را به استاپ اوت برسانند، به همین دلیل در بیشتر هفته ها بنده یا از تعداد پوزیشنهای باز کم میکنم یا کلا بدون پوزیشن بازار را میبندیم. چون بیش از ۱۰۰۰ نفر عضو داریم و این افراد در بروکرهای مختلف حضور دارند و بنده نمیخواهم متضرر بشوند.
هر بروکری که ضریب اهرم را تغییر دهد (مگر در شرایطی خاص و مکاتبات ویژه با LP) مارکت میکر است و هیچ تردیدی در این اصل وجود ندارد.

چ) بعضی از بروکرها اسپردها را بیش از اندازه واقعی واید میکنند و یا بسیاری از مارکت میکرها شادوهای بسیار وحشتناک و غیر طبیعی و خلاف میانگین واقعی بازار مخصوصا هنگام اخبار مهم یا روزهای دوشنبه میزنند که بدلیل تاچ SL ها و یا کال مارجین کردن حساب مشتریان است.

ح) در بسیاری از مارکت میکرها اگر در انتخاب پوزیشن و حجم آن قسمت Instant Execution فعال باشد میتوانید در قسمت Deviation مقدار پیپ لازم برای خود را مشخص کنید تا در صورت دیدن فید قیمت تا نزدیکیهای SL یا TP شما عمل کند. (البته این مورد بسیار حرفه ای است). ولی مهم این بود که بدانید این امکان در مارکت میکرها اتفاق می افتد ولی در بروکرهای ecn/stp تا بازار آن فید قیمت را نبیند نه SL یا TP تاچ میشود و نه دستورات پوزیشن گیری شرطی عمل مینمایند.

خ) بروکر های ecn/stp واقعی هیچ اهمیتی برایشان ندارد که شما چگونه و از چه طریقی سود می کنید یا چه زمانی معاملات را باز می کنید و می بندید. آن ها اجازه اسکلپینگ را به شما می دهند و محدودیتی در این زمینه اعمال نمی کنند. شما حتی می توانید ربات های اسکلپر روی پلتفرم معملاتی تان نزد بروکر ecn/stp واقعی اجرا کنید تا خودش کار را به روشی که برایش تعیین شده انجام دهد.
اما بیشتر مارکت میکر ها اسکلپینگ را دوست ندارند. زیر دلشان نمی خواهد شما سود های کوچک بیشمار جمع کنید و حجم لاتهای بالایی بزنید (چون برایشان بصرفه نیست) به همین جهت این بروکر ها محدودیت های زیادی را روی روش های کسب سود و زمان باز و بسته کردن معاملات اعمال می کنند. برای مثال اجازه نمی دهند که معاملاتتان را به سرعت ببندید. (زیر ۵ دقیقه) زمانی که با چنین محدودیت هایی روبه رو شدید، بدانید که طرف حسابتان یک بروکر مارکت میکر است.

د) دیده و شنیده ام که در بعضی از بروکرهای حتی بنام در ایران محدودیت حجم لات و محدودیت زمان معامله در بعضی آیتمها مخصوصا ایندکسها وجود دارد. و حتی در سوالاتی که از بنده پرسیده میشود و مثلا زمان باز بودن ایندکس Dax30 را میپرسند کلا عرض میکنم باز است ولی در آن مارکت میکرها به بهانه اینکه گفته میشود این ایندکس برای آلمان است و وقتی بازار اروپا باز نشده چطور ارایه دهیم کلا جوابی ابلهانه است زیرا که:

  • ۳۰ شرکت برتر آلمان در کشورهای مختلف شعبات و کارخانه هایی دارند و در آن کشورها بازار فارکس فعال است، در ضمن اگر چنین است چرا با باز شدن بازار اروپا و همزمان بازار Dax30 گپ بزرگی دیده میشود که این خود نشانه باز بودن بازار است.

ذ) بونوس یا کردیت یکی دیگر از مواردی است که به روشنی به شما اثبات می کند بروکر مورد نظرتان مارکت میکر است. تعدادی از بروکر ها حتی تا ۵۰% بونوس هم ارائه می دهند. واقعا خودتان فکر می کنید یک بروکر ecn/stp که تنها محل درآمدش کمیسیون های معاملات مشتریان است، اقدام به چنین کاری می کند.
از بروکر هایی که بونوس می دهند دوری کنید. آن ها این کار را انجام می دهند تا مشتریانی که پول اندکی و ناچیزی در دست دارند را جذب کنند.

ر) یک بروکر ecn/stp واقعی فقط با پول واقعی کار می کند. اگر نوسان ناگهانی و سنگینی مانند آنچه در فرانک سوئیس به تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۱۵ رخ داد در بازار ایجاد شود و حساب مشتریان به دلیل نداشتن استاپ لاس یا عمل نکردن آن وارد بالانس منفی شود، این معامله گر است که مسئولیت پرداخت بالانس منفی را به عهده دارد. و اگر به مشتری بگوید برای جبران بالانس منفی باید حساب خود را شارژ کنی، دیگر هیچ مشتری جرات نمی کند با بروکر قرارداد ببندد. در حالیکه در مارکت میکرها میگویند همچین محدودیتی برایتان قایل نیستیم زیرا که کل ضرر مشتری در جیب خودشان رفته و کل دپازیت سودشان بوده است.
ولی در بروکر های ecn/stp معمولا مسئولیت پرداخت بالانس های منفی به LP ها را خودشان به عهده می گیرند. زیرا تنها نهادی هستند که لیکوئیدیتی پروایدر ها بابت بالانس های منفی از آن ها جواب می خواهد و اگر چنین کاری انجام ندهند بایستی جوابگو باشند.
برای بروکر های مارکت میکر یک میلیارد دلار بالانس منفی روی اکانت ریل، هیچ تفاوتی با یک میلیارد دلار بالانس منفی روی اکانت دمو ندارد.
پس بحث محافظت حساب از بالانس منفی، فقط برای فریب دادن معامله گران است تا مثلا تریدرها احساس امنیت کنند.
اما بروکری که پیشنهاد محافظت از بالانس منفی را نمی دهد، یک بروکر ecn/stp واقعی است که بر خلاف مارکت میکر ها خواهان سود کردن مشتریانش است.

One thought on “چگونه بروکرهای کلاهبردار و واقعی را شناسایی کنیم

  1. تمام این چیزایی که گفتی رو FXTM داره پس یعنی مارکت میکر هستش؟
    اگه هست پس چرا دارین تبلیغش میکنین تو سایتتون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *