اونس طــلا ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارا

اونس طــلا

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ – ۹:۳۷

تحلیل فاندامنتال (بنیادی) اونس طلای جهانی

بر اساس آخرین ارزیابی هفتگی کیتکو (Kitco News)، اکثریت فعالین حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد پیش‌بینی می‌کنند که قیمت اونس طلا در معاملات هفته پیش رو افزایش می‌یابد.
با این حال بسیاری از فعالین حرفه‌ای معتقدند که انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا ریسک جدی برای بازار اونس طلاست، به همین خاطر از دید کوتاه‌مدت اکثراً معتقدند که بازار اونس طلا وضعیت خنثی و بدون روندی خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود که جمهوری‌خواهان اکثریت کرسی‌های سنای آمریکا را حفظ کنند، اما شاید دموکرات‌ها در انتخابات مجلس نمایندگان قدرت را به دست بگیرند. اگر دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را تصاحب کنند، شرایط برای اجرای تصمیمات ترامپ بسیار دشوار خواهد شد و قدرت تصمیم‌گیری دولت آمریکا پایین خواهد آمد.
این هفته ۱۵ فعال حرفه‌ای در ارزیابی هفتگی شرکت کرده‌اند. ۵۴ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند این هفته اونس طلای جهانی صعودی خواهد بود. ۱۳ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلا نزولی و ۳۳ درصد هم پیش‌بینی می‌کنند که بازار بدون روند خواهد بود. در همین حال، ۴۴۷ سرمایه‌گذار خرد هم در نظرسنجی هفتگی شرکت کرده‌اند. ۵۷ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۸ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۵ درصد هم طرفدار روند خنثی هستند.
هفته گذشته، اکثریت سرمایه‌گذاران خرد و فعالین حرفه‌ای بازار نسبت به روند قیمتی اونس طلا خوش‌بین بودند. با این حال قیمت اونس طلا از محدوده ۱۲۳۳ دلاری سقوط کرد و به کف قیمتی ۱۲۱۱ دلاری رسید. اما در نهایت خریداران دوباره وارد بازار شدند و قیمت اونس طلا را به محدوده ۱۲۳۳ دلاری رساندند. حرکات قیمتی هفته گذشته اونس طلا نشانگر بازاری بدون روند یا خنثی بود.

نظرات فعالین حرفه ای بازار طلا

فیل فلین (Phil Flynn) تحلیلگر ارشد بازار در Price Futures Group
فلین پیش‌بینی می‌کند که قیمت اونس طلا افزایش خواهد یافت. “جریانات ریسک‌پذیری بازار دوباره احیا شده است و احتمال توافق تجاری آمریکا و چین جدی است. چنین چیزی می‌تواند تقاضا برای دارایی‌های ریسکی را تقویت کند و در نتیجه دلار آمریکا تشکیل اوج دهد و سقوط کند.” ازآنجایی‌که قیمت اونس طلا و دلار رابطه معکوسی با یکدیگر دارند، با کاهش ارزش دلار، قیمت اونس طلا افزایش می‌یابد. “از سوی دیگر، شانس افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه دسامبر حداقل ۷۰ درصد است و با این حال دلار نتوانسته به خاطر بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای رشد کند.”
رالف پرستون (Ralph Preston) رئیس شرکت Heritage West Financial
پرستون پیش‌بینی می‌کند که قیمت اونس طلا افزایش خواهد یافت. “این احتمال وجود دارد که با تشدید تنش‌های سیاسی، فروش‌های گسترده در بازار نفت خام پایان یابد و قیمت نفت خام دوباره بالا رود. چنین اتفاقی می‌تواند تأثیر مثبتی بر قیمت اونس طلا داشته باشد.”
شان لوسک (Sean Lusk) مدیر شرکت Walsh Trading
لوسک هم نسبت به افزایش قیمت اونس طلا خوش‌بین است. از نظر لوسک احتمال تشدید فروش اونس طلا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا پایین است. اگر دموکرات‌ها بتوانند حداقل یک عضو از اعضای جمهوری‌خواه را از کنگره حذف کنند، موازنه قدرت در کنگره آمریکا می‌تواند تأثیر بدی بر دلار آمریکا داشته باشد و از قیمت اونس طلا حمایت کند. “با این حال شاید چنین چیزی در قیمت‌ها پیش‌خور شده باشد.”
باب هبرکورن (Bob Haberkorn) کارگزار ارشد کالا در RJO Futures
هبرکورن پیش‌بینی می‌کند که قیمت اونس طلای جهانی کاهش یابد. از نظر او به تعادل رسیدن بازار سهام و احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو می‌توانند حرکات صعودی اونس طلا را محدود کند. “تا زمانی که فدرال رزرو مراحل افزایش نرخ بهره را تغییر نداده، خریداران اونس طلا تحت فشار خواهند بود.”
آدریان دی (Adrian Day) رئیس شرکت مدیریت سرمایه آدریان دی
“روند آتی اونس طلا به نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا بستگی دارد. اگر جمهوری‌خواهان قدرت را در دست داشته باشند، دلار در میان‌مدت تقویت خواهد شد و باعث کاهش قیمت اونس طلا خواهد شد.”
پیتر هاگ (Peter Hug) مدیر معاملات جهانی در بخش فلزات کیتکو
پیتر هاگ هم معتقد است که روند طلا به نتیجه انتخابات آمریکا بستگی دارد و از نظر او هم پیروزی جمهوری‌خواهان می‌تواند بر قیمت اونس طلا فشار بیاورد. با این حال اگر دموکرات‌ها برنده انتخابات باشند، قیمت اونس طلا افزایش خواهد یافت.
کوین گردی (Kevin Grady) رئیس شرکت Phoenix Futures and Options LLC
گردی از دید تکنیکال به روند اونس طلا نگاه می‌کند و معتقد است که اونس طلا بین ۱۲۱۳ دلار و ۱۲۴۶ دلار گیر افتاده است. از نظر او زمانی روند اونس طلا صعودی

دسته‌بندی نشده