رویداد ها و شاخص های مهم اقتصادی هفتهیکشنبه ۱۳ آ

رویداد ها و شاخص های مهم اقتصادی هفته

یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ – ۸:۳۴

برای مشاهده تقویم اقتصادی هفته، تقویم فارکس، شاخص ها و اخبار مهم این هفته، اینجا را کلیک کنید.

دوشنبه

UK Services PMI

شاخص PMI بخش خدماتی انگلستان

بخش خدماتی انگلستان بزرگ‌ترین بخش اقتصادی این کشور محسوب می‌شود، به همین دلیل عملکرد این بخش برای سرمایه‌گذاران اهمیت زیادی دارد. در ماه سپتامبر رشد فعالیت‌های اقتصادی در بخش خدماتی خوب بود و به ۵۳٫۹ واحد رسید. اعداد بالای ۵۰ واحد نشانگر رونق و رشد اقتصادی است و اعداد زیر ۵۰ واحد هم نشانگر رکود اقتصادی است. با توجه به این‌که در ماه گذشته شک و تردیدها نسبت به آینده افزایش یافته بود، شاید شاخص PMI بخش خدماتی اندکی افت کرده باشد.

ISM Non-Manufacturing PMI

شاخص PMI بخش غیر تولیدی آمریکا (گزارش موسسه ISM)

معمولاً این گزارش پیش از داده‌های اشتغال آمریکا (NFP) منتشر می‌شود و سرمایه‌گذاران از آن برای پیش‌بینی داده‌های NFP استفاده می‌کنند. با این حال این بار این گزارش کمی دیر منتشر می‌شود. بر همین اساس واکنش سرمایه‌گذاران تنها به خود گزارش خواهد بود. در ماه سپتامبر شاخص PMI بخش غیر تولیدی به ۶۱٫۶ واحد رسید، که نشانگر رشد قوی فعالیت‌های اقتصادی بود. پیش‌بینی می‌شود که این بار شاخص اندکی افت کند.

سه‌شنبه

Australian Rate Decision

نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا

از اواسط سال ۲۰۱۶ تا به امروز نرخ بهره بانک رزرو استرالیا تغییری نکرده است و پیش‌بینی می‌شود که این هفته هم تغییری دیده نشود. با این حال شاید بانک رزرو استرالیا نسبت به رشد اقتصاد جهانی، وضعیت بازار مسکن داخلی استرالیا و سایر ریسک‌های جهانی بدبین باشد. چنین چیزی به ضرر دلار استرالیا خواهد بود. اما اگر بانک رزرو استرالیا به وضعیت خوب اشتغال و داده‌های تورمی اشاره کند، سرمایه‌گذاران نسبت به آینده سیاست‌های پولی استرالیا امیدوار خواهند شد. چیزی که برای سرمایه‌گذاران اهمیت دارد، این است که آیا بانک رزرو استرالیا چشم‌انداز سیاست‌های پولی (افزایش نرخ بهره) را تغییر خواهد داد یا خیر؟

چهارشنبه

US Mid Term Elections

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا (روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه)

در انتخابات میان‌دوره‌ای، آمریکایی‌ها ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان (House) و ۳۶ عضو از ۱۰۰ سناتور مجلس سنای آمریکا را انتخاب خواهند کرد. اکثر تحلیلگران بر این باورند که این انتخابات به نوعی همه‌پرسی برای دونالد ترامپ است. در حال حاضر نظرسنجی‌ها از پیروزی حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا حکایت دارند، اما پیش‌بینی می‌شود که جمهوری‌خواهان اکثریت کرسی‌ها در سنای آمریکا را حفظ کنند. اگر قدرت قانون‌گذاری میان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تقسیم شود، شرایط برای عملی کردن تصمیمات ترامپ سخت خواهد شد. سرمایه‌گذاران از طرح کاهش مالیات‌های ترامپ و کاهش ضوابط سرسخت مالی خوشحال هستند، با این حال تنش‌های تجاری آمریکا و چین برای سرمایه‌گذاران نگران‌کننده است. شاید به همین خاطر ترامپ یک هفته مانده به انتخابات دستور نوشتن پیش‌نویس توافق تجاری با چین را داده است، تا نگرانی سرمایه‌گذاران از وقوع جنگ تجاری را برطرف کنند و به نوعی از جمهوری‌خواهان در انتخابات حمایت کند.
اگر دموکرات‌ها بتوانند اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را به دست آورند، به این معنی خواهد بود که تا دو سال هیچ قانون مهمی در آمریکا تغییر نخواهد کرد. اما اگر جمهوری‌خواهان برنده هر دو مجلس باشند، دلار آمریکا به شدت رشد خواهد کرد. پیروزی جمهوری‌خواهان به معنی کاهش بیشتر مالیات‌ها، رشد قوی اقتصاد آمریکا و افزایش بیشتر نرخ بهره خواهد بود. علاوه بر این، ترامپ می‌تواند در چنین شرایطی به تنش‌های تجاری دامن بزند و دلار آمریکا را به مقصد جریانات ریسک گریزی تبدیل کند. اما اگر دموکرات‌ها برنده باشند، تمامی عوامل مثبت اشاره شده برای دلار آمریکا از بین خواهند رفت، به همین دلیل با پیروزی دموکرات‌ها دلار تضعیف خواهد شد. با این حال سرمایه‌گذاران بایستی توجه داشته باشند که شانس پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات سنای آمریکا خیلی پایین است. سرمایه‌گذاران بایستی انتظار نوسانات شدید بازار در زمان اعلام نتایج را داشته باشند.

پنجشنبه

New Zealand Rate Decision

نشست تعیین نرخ بهره نیوزیلند

انتظار می‌رود که نرخ بهره ۱٫۷۵ درصدی بانک رزرو نیوزیلند تغییری نکند. به همین دلیل تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران به بیانیه سیاست‌های پولی و کنفرانس مطبوعاتی خواهد بود. شانس کاهش نرخ بهره در آینده نزدیک بسیار پایین است. اما بانک مرکزی می‌تواند نسبت به تشدید تنش‌های تجاری و پایین آمدن اطمینان کسب‌وکار واکنش منفی نشان دهد.

Fed Decision

نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا

معمولاً فدرال رزرو در روزهای چهارشنبه نشست دو روزه خود را به پایان می‌رساند، اما این بار به خاطر انتخابات میان‌دوره‌ای

دسته‌بندی نشده