معاملات هفتگی آتی طلا نقره و مس ۲۵ می ۲۰۱۶از آنج

معاملات هفتگی آتی طلا نقره و مس ۲۵ می ۲۰۱۶

از آنجا که بازار تحت تاثیر احتمال اینکه فدرال رزرو بخواهد نرخ بهره را در ماه ژوئن بار دیگر افزایش دهد، قیمتهای طلا در روز جمعه کاهش پیدا کرد تا به کاهش نزدیک به سه هفته‌ای خود پایان دهد.

طلای تحویل ماه ژوئن در بورس کالای نیویورک (NYMEX) 1،۹۰ دلار یا ۰،۱۵ درصد کاهش داشت و هر اونس تروی آن با قیمت ۱،۲۵۲٫۹۰ دلار در پایان روز کاری فروخته شد. معاملات آتی طلا در عرض یک هفته ۲۰،۴۰ دلار یا ۱،۵۳ درصد کاهش قیمت داشت که دومین کاهش بی­وقفه هفتگی آن بشمار می‌رفت.

پنجشنبه، بعد از اینکه ویلیام دادلی –رئیس شعبه نیویورک فدرال رزرو- گفت که اقتصاد آمریکا به اندازه کافی قدرتمند است تا افزایش نرخ دیگری را در ماه ژوئن یا جولای تحمل کند، طلا به قیمت ۱،۲۴۴٫۶۰ دلار کاهش پیدا کرد که پایین‌ترین میزان از ۲۸ آوریل محسوب می‌شود.

این اظهارات تند بعد از این بود که صورت جلسه جدیدترین نشست سیاست‌گذاری فدرال رزرو بیانگر افزایش نرخ در ماه ژوئن بود.

صورت جلسه نشست سیاست‌گذاری ۲۶ تا ۲۷ آوریل فدرال رزرو در روز پنجشنبه منتشر شد که گویای این بود که اگر داده‌های اقتصادی حاکی از رشد قدرتمندانه‌تر سه‌ماهه دوم و تثبیت نرخ تورم و بیکاری بودند، بانک مرکزی احتمالا ماه آتی نرخ‌ها را بالا خواهد برد.

بر اساس بازارهای معاملات آتی، احتمال وقوع افزایش نرخ بهره فدرال رزرو ماه ژوئن، در روز جمعه حدود ۳۰ درصد ارزیابی شده که ۴ درصد نسبت به هفته پیش بالاتر رفته است. احتمال وقوع این امر در ماه جولای نیز حدود ۵۰ درصد برآورد می‌شود.

طلا نسبت به حرکت‎‌های نرخ‌های ایالات متحده حساس است، به طوری که افزایش نرخ موجب بالا رفتن هزینه فرصت نگه داشتن دارایی بدون بازده مانند شمش می‌شود.

ارزش دلار ایالات متحده در برابر سبد ارزهای اصلی جهان در روز جمعه به بالاترین میزان خود در نزدیک دو ماه اخیر رسیده است و برای سومین هفته متمادی افزایش داشت. این امر به این اشاره دارد که فدرال رزرو یک قدم دیگر به سمت افزایش نرخ بهره نزدیکتر شده است.

دلار ایالات متحده قدرتمندتر معمولا بر طلا فشار می‌آورد، چراکه جذابیت این فلز به عنوان دارایی جایگزین می‌کاهد و کالاهایی که با دلار خرید و فروش می‌شوند را برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌قیمت‌تر می‌سازد.

علی‌رغم زیان‌های اخیر، در بحبوحه نشانه‌هایی که فدرال رزرو قدم‌های آهسته و محتاطانه‌ای برای افزایش نرخ بهره امسال برمی‌دارد، تا کنون امسال قیمت‌های فلز زرد هنوز حدود ۱۸ درصد بالاتر است.

مسیر تدریجی افزایش نرخ‌ها کمتر از زنجیره سریع افزایش‌ها همچون تهدیدی برای قیمت‌های طلا دیده می‌شود.

در هفته‌ آتی، سرمایه‌‎گذاران همچنان توجه خود را به گزارشات اقتصادی ایالات متحده معطوف نگه می‌دارند تا اینکه بتوانند ارزیابی کنند که آیا بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا به اندازه کافی قدرتمند خواهد بود که افزایش نرخ بهره بیشتری را در ۲۰۱۶ تحمل کند، مخصوصا که انتشار داده‌های اصلاحی رشد سه‌ماهه اول در روز جمعه در کانون توجه‌ها خواهد بود.

به علاوه، چندین سخنگوی فدرال رزرو نیز قصد ارائه نطق دارند؛ از جمله اظهارات یلن – رئیس فدرال رزرو- در جمعه مهم تلقی می‌شود، چراکه دلالان به دنبال سرنخ‌های بیشتری در مورد زمانبندی افزایش نرخ بهره بعدی می‌گردند.

در بازار فلزات نیز معاملات آتی نقره برای تحویل جولای ۳،۹ سنت یا ۰،۲۴ درصد روز جمعه افزایش قیمت داشته و هر اونس تروی آن با قیمت ۱۶،۵۳ دلار تثبیت شد. در طی هفته معاملات آتی نقره ۶۰،۸ سنت یا ۳،۵ درصد نزول ناگهانی داشت که سومین کاهش پیوسته هفتگی آن محسوب می‌شد.

همچنین در بورس کالای نیویورک، مس تحویل جولای ۰،۵ سنت یا ۰،۲۷ درصد روز جمعه کاهش داشت و نهایتا هر پوند مس با قیمت ۲٫۰۵۵ دلار فروخته شد که بعد از کاهش قیمت تا ۲٫۰۳۸ دلار پنجشنبه که از ۱۲ فوریه سابقه نداشته اندکی بهبود یافته است.

در طی هفته، قیمت مس معامله شده در نیویورک ۱،۳ سنت یا ۰،۸۲ درصد کاهش داشته که سومین هفته متوالی زیان بازار آن محسوب می‌شود. این امر ناشی از باقی ماندن نگرانی‌ها در مورد سلامت اقتصاد چین تلقی می‌شود.

این کشور آسیایی که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس جهان است، نزدیک ۴۵ درصد از مصرف جهانی مس را به نام خود ثبت کرده است..

دوشنبه، ۲۳ می

حوزه یورو داده‌های تحقیق راجع فعالیت بخش تولید و خدمات را منتشر خواهد کرد. آلمان و فرانسه نیز گزارش‌های جداگانه‌ای را منتشر خواهند کرد.

در همان روز، ایالات متحده نیز داده‌های مختصری در مورد فعالیت تولیدی منتشر می‌کند. ضمنا، جیمز بولارد –رئیس شعبه سنت لوئیز فدرال رزرو-، جان ویلیامز –رئیس شعبه سان فرانسیسکوی فدرال رزرو- و پاتریک هارکر – رئیس شعبه فیلادلفیای فدرال رزرو در طول برنامه سخنرانی خواهند داشت.

سه‌شنبه، ۲۴ می

دسته‌بندی نشده