• دسته‌بندی نشده

#ارز🔴روش های مختلفی برای ارزشگذاری دلار

#ارز

🔴روش های مختلفی برای ارزشگذاری دلار وجود دارد مثل روش PPP ، مدل قدرت جذب نقدینگی و … اما در شرایط مختلف این امکان وجود دارد که ارزش بدست آمده توسط این مدل ها با واقعیت اقتصاد متفاوت باشد. بطور مثال ، ارزش دلار از روش PPP به عقیده اکثر کارشناسان بطور میانگین در سطح ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان است ، اما به واقع میبینیم که بهای دلار کمتر از ۱۰۰۰۰ تومان دوام نمی آورد. عمده دلیل این اختلاف بین ارزش بدست آمده در روش PPP و بهای واقعی آن ، تفاوت در وضعیت مفروضات امروز اقتصاد ماست.در شرایطی که اقتصاد ما از بی ثباتی در سیاست گذاری ، سندروم تنش زایی مسئولان ، عدم قطعیت نسبت به آینده ، چشم انداز مبهم اقتصادی ، ریسک نظام بانکی و … رنج می برد ، عواملی مانند تقاضای احتیاطی بدنه جامعه و فرار سرمایه نیز به آن اضافه می شود و موجب می شود تا شکاف قیمتی بین ارزش محاسبه شده در روش هایی مانند PPP و یا بطور کلی روش هایی که نیاز به ثبات شرایط و شاخص های اقتصادی دارند ، ایجاد شود.

🔱اما اگر نگاهی به قدرت جذب نقدینگی اقتصاد داشته باشیم در خواهیم یافت که تا زمانی که ریسک های مذکور از بین نرود و شرایط باثبات نشود ، ارزش واقعی دلار پایین تر از ۱۰۰۰۰ تومان دوام نخواهد آورد.

🔱کل صادرات غیر نفتی ایران در سال ۱۳۹۷ با درنظر گرفتن تاثیر تحریم ها در سطح ۴۰ میلیارد دلار برآورد می شود . این رقم شامل صادرات انواع محصولات فلزی ، غذایی و … می شود. از سوی دیگر جمع صادرات نفت و میعانات گازی در سال ۱۳۹۷ در سطح ۵۰ تا ۵۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود که در مجموع ، کل درآمدهای حاصل از صادرات کشور به رقم ۹۰ میلیارد دلار می رسد. با توجه به بهای روز دلار ( ۱۴۰۰۰ تومان ) رقم ریالی کل درآمدهای حاصل از صادرات کشور ۱۲۶۰۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

🔱در طرف مقابل ، بر اساس آمارهای رسمی ، حجم نقدینگی موجود در اقتصاد نسبت به ابتدای دوره دولت فعلی ۳٫۲ برابر شده است. یعنی حجم نقدینگی امروز به رقم ۱۶۰۰۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است که با توجه به سیاست های غلط اقتصادی و بی تفاوتی دولت در کاهش شتاب افزایش این نقدینگی ، این رقم طی ۴ سال آینده به بیش از ۲۲۰۰۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰۰۰ میلیارد تومان ( در بهترین و خوش بینانه ترین حالت ) خواهد رسید.

🔱بنابراین ، حجم نقدینگی فعلی حدود ۳۰۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ هزار میلیارد تومان بیش از کل درآمدهای صادراتی کشور و به عبارت دیگر ، ۳۰۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ میلیارد تومان ( ۲۵% ) بیش از قدرت جذب نقدینگی کشور است و همین نقدینگی مازاد موجب برهم خوردن توازن اقتصاد و التهاب در بازارهای مالی و کالایی شده است. با فرض یک به یک بودن نسبت حجم نقدینگی به ارزش دلار ، بهای فعلی دلار ( ۱۴۰۰۰ تومان ) حدود ۲۵% بیش از ارزش واقعی آن است یا به عبارتی ارزش واقعی دلار با مفروضات فوق در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ تومان است و به همین دلیل طی ماه های اخیر ، زمانی که دلار در محدوده پایین تر از ۱۰۰۰۰ تومان بود با شتاب چشمگیری به سمت ۱۰۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ تومان حرکت کرد اما با عبور از این محدوده شتاب حرکتی دلار کاهش یافت اما تمایل چندانی به کاهش و افت به سمت ارقام کمتر از ۱۰۰۰۰ تومان ندارد. بنابراین انتظار تداوم افزایش چشمگیر نرخ دلار بر اساس مفروضات اقتصادی فعلی چندان معقول و منطقی بنظر نمیرسد ( مگر بر اثر وقوع تنش های سیاسی و ریسک های بین المللی ) اما در مقابل تصور افت ارزش دلار به سمت ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان نیز تا برطرف شدن ریسک های موجود دور از ذهن می باشد.

🔱بطور کلی باید انتظار داشت که سایر بازارهای مالی و کالایی در یک روند میان مدت به سمت نرخ های فعلی حرکت کنند و بطور سنتی در سیکل های اقتصادی ایران ، طی بازه های ۷ تا ۸ ساله ، نرخ ارز با جهش رو به رو می شود و فنر نرخ گذاری دستوری و همینطور تورم دستکاری شده و آمارسازی ها آزاد می شود . پس از آن سایر بازارها مانند بازار طلا و سکه ، بازار سرمایه و کالای مصرفی با اندکی تاخیر خود را با شرایط جدید تطبیق می دهند و در حلقه آخر سرانه درآمد اقشار جامعه با نرخ رشد اندک به سمت پر کردن این شکاف پیش میرود. زمانی که این شکاف تا حدود زیادی پر شد ، مجددا سیکل فوق تکرار شده و شرایط اقتصادی جدیدی بر کشور حاکم می شود. لذا تا ثبات نرخ ارز در مرحله اول و سپس پر شدن این شکاف در مرحله بعد زمان زیادی باقی مانده است و نکته دردآور این است که بهای این ندانم کاری ها و نابلدی های عظیم را مردم و اقشار آسیب پذیر جامعه هر ۸ سال یکبار پرداخت می کنند شهرام یزدانی

@tgtala1

مطالب مرتبط