سرمایه گذار هوشمند فارکس و بورس

سرمایه گذار هوشمند

👈برخی اصول مهم سرمایه‌گذاری هوشمندانه:

۱️⃣ باید روی آینده بلندمدت یک شرکت تمرکز کرد و از گذشته آن نیز غفلت نکرد. ساختار مالی، کیفیت مدیریت و تقسیم سود به‌طور منظم را باید دید. برای درک این مهم، گذشته بلندمدت را مدنظر قرار دهید.

۲️⃣ اصل تنوع‌سازی پرتفوی را نباید فراموش کرد. یک سهم اگر خیلی هم آینده داشته باشد. ممکن است با ریسک‌های سهمگینی نظیر آتش‌سوزی، رسوایی مالی مالی و … مواجه شود. گاهی گمان می‌رود با خرید یک سهم که پتانسیل بالایی دارد، می‌توان ثروت زیادی بدست آورد؛ اما دقت شود که سرمایه‌گذار هوشمند به‌دنبال درآمد شگفت‌انگیز نیست، بلکه به‌دنبال درآمد دائمی است.

۳️⃣ مطالعه تاریخ بازار از اهمیت بالایی برخوردار است. بازار سهام سقوط‌های وحشتناک و صعودهای خیره‌کننده‌ای به خود دیده است. مطالعه تاریخ بازار سهام، سرمایه‌گذار را از نظر روانی و مالی آماده می‌کند. با اولین نشانه‌های سقوط همه چیز را نفروشید، حتی بعد از سقوط‌های بزرگ، بازار بهبود می‌یابد. لذا ثبات بازار در بلندمدت را درک کنید. مهمترین درسی که گذشته به انسان می‌آموزد این است که آینده همه را غافل‌گیر می‌کند.

۴️⃣ به رفتار توده بازار (جمعیت فعال در بازار) توجه نکنید. برای درک بهتر رفتار بازار فک کنید بازار فردی مستقل است و آن را آقای بازار بنامید. آقای بازار خیلی دمدمی‌مزاج، کم‌هوش و غیرقابل پیش‌بینی است‌. آقای بازار، مانند آدم ساده لوح همواره تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همیشه بین خوشبینی ناپایدار و بدبینی توجیه‌ناپذیر تلوتلو می‌خورد. این رفتار در اتفاق‌های مهم و هیجانی مشهود است و آقای بازار به این وقایع سریع واکنش نشان می‌دهد. وقتی قرار است اتفاق خوبی بیفتد، خوشبینی زیاد به خرج می‌دهد، سود ها و آینده‌ای را توصیف می‌کند که در عمل وجود ندارد و قیمت سهام را به بیش از ارزش واقعی آن افزایش می‌دهد و در مواردی که اتفاق بدی می‌افتد برعکس. از آقای بازار تاثیر نگیرید!

۵️⃣ذهن انسان به‌گونه‌ای عمل می‌کند الگوها را سریع شناسایی می‌کند. روانشناسان الگویی تصادفی را در برابر انسان قرار می‌دهند و تاکید می‌کنند که الگویی در آن نیست. اما مشاهده می شود ذهن انسان دنبال شناسایی الگو هست. نباید گمان کنیم یک الگوی صعودی از قیمت، سود، فروش و ..‌ همواره صعودی خداهد ماند یا یک الگوی نزولی همواره نزولی است. هر سهم در نقطه ای از روند خود ارزان و در نقطه ای دیگر از روند خود گران است. هیچ دلیلی ندارد الگوی گذشته در آینده تکرار شود. سهامی که در گذشته سودآور بود و قیمت آن بالا رفته، احتمالا دارد در آینده نتواند سودهای بیشتری شناسایی کند با افزایش قیمت مواجه نشود.

♨ @tahlilonline_com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *