عرضه اولیه چیست و هنگام خری به چه نکاتی باید دقت کرد.

🛍 نکاتی از عرضه اولیه

● عرضه اولیه، به اولین عرضه سهام یک شرکت گفته میشود که معمولا ۱۰درصد از کل سهام شرکت در یک روز، با شرایط خاص در بورس یا فرابورس عرضه میگردد. عرضه اولیه ها معمولا از ساعت ۱۰ تا ۱۲ سفارش گیری شده و بعد از ساعت یک ظهر، سهام خریداری شده، به سبد خرید شما اضافه میشود.

● معمولا در خرید عرضه اولیه، باید بیشترین قیمت مجاز رو وارد کنید و در غیر این صورت، احتمال اینکه سهمی به شما تعلق بگیرد بسیار پایین خواهد بود. میزان سهم خریداری شده توسط هر فرد محدود بوده و به همه، به یک اندازه سهم خواهد رسید. شما فقط امکان ثبت یک سفارش را دارید و باید محدوده حجمی را هم در نظر بگیرید و سفارش شما نباید بیشتر از آن مقدار باشد.

● ریسک عرضه اولیه ها، نسبت به سایر سهام بسیار پایین تر است. میزان رشد و افزایش قیمت عرضه اولیه ها کاملا به سهم و بنیاد سهم بستگی دارد و میتواند از ۱۰درصد تا ۱۵۰درصد هم رشد داشته باشد.

● در اکثر مواقع تمام سفارشی که شما در سیستم ثبت میکنید، انجام نمیشود. مبلغ باقی‌مانده سفارش انجام نشده، به حساب شما برگشت داده خواهد شد. همچنین خرید عرضه اولیه دقیقا شبیه به خرید سایر سهام بوده و هیچ تفاوتی ندارد. فقط باید حجم و قیمت را طبق اعلام ناظر وارد نمایید.
@boursefa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *