غلبه بر ترس در بورس و فارکس

‍‍ غلبهبرترسدرتجارت_فارکس

ترس حس ناخوشایندی است که از انتظار وقوع خطر نشأت گرفته و منجر به ایجاد احساس هراس، اضطراب و آشفتگی می شود. ترس در واقع انتظار رخداد یک چیز زیانبار و یک مکانیسم فیزیولوژیکی و شناختی برای بقای ما است که یا منجر به پیش بینی و اجتناب از موقعیت های خطرناک بالقوه شده و یا اگر انتخاب کنیم ما را با هوشیاری و تمرکز بالا به رویارویی با این موقعیت ها وادار می سازد. از دیدگاه تکاملی، ترس منجر به پاسخ غریزی «جنگ یا گریز» می شود. در این هنگام آدرنالین به نقطه اوج خود رسیده و ما برای نبرد و یا فرار آماده می شویم. تمام معامله گران در برهه ای از زمان احساس ترس می کنند که ناشی از یک واکنش درونی در برابر محیطی غیر قابل پیش بینی است، به عبارت دیگر این امر واکنش به ناپایداری بازار و ریسک ضررهای جبران ناپذیر است.

🔶 ترس همیشه دوست ما نیست. معامله گران موفق Forex ترس خود را کنترل می کنند، این در حالی است که دیگران مغلوب ترس خود شده که این نهایتاً منجر به آشفتگی، پریشانی و ناتوانی در تصمیم گیری شان می شود. به این ترتیب ورود و خروج از معاملات به یک کابوس مبدل می شود. برای معامله گران موفق این حالت برانگیختگی بالا که ناشی از ترس است قبل از ورود به معاملات منجر به تمرکز و آگاهی بیشتر می شود؛ اما برای کسانی که مغلوب آن می شوند، شدت آدرنالین منجر به ایجاد احساس وحشت و ترس شده که بر ذهن تأثیر منفی گذاشته و مانع از تصمیم گیری های درست می شود.

🔶برای اینکه معامله گر موفقی شوید، ضروری است که ترس را مهار کنید، آن را متحد خود کنید و با آن همسو شوید تا از مزایای ارائه شده توسط این مکانیسم بقا بهره مند شوید. معامله گران باید دریابند که جنبه های مختلف ترس چگونه رفتار معاملاتی را به شکلی مثبت و یا منفی تحت تأثیر قرار می دهد. ترس اجتناب ناپذیر است و تا حدودی در سطح ناخودآگاه پردازش می شود، اما زمانی که به طور کامل درک شود می تواند به شما در بهبود عملکرد تجاری تان کمک کند.

ترس را می توان به سه دسته تقسیم کرد

  1. ترس از ضرر
  2. ترس از دست دادن معاملات خوب
  3. ترس از اشتباه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *